Marks w antropocenie – rozmowa z Andrzejem Frelkiem i Mikołajem Ratajczakiem

Czy w XXI wieku, w dobie pogłębiającego się kryzysu klimatyczno-ekologicznego, ideologii „zrównoważonego rozwoju” i „zielonego wzrostu” oraz przechodzenia gospodarek narodowych w tryb wojenny, myśl Karola Marksa może dostarczyć nam adekwatnych ram pojęciowych do analizy otaczającego nas świata?
Czy klasyczny marksizm może pomóc nam zrozumieć, co dzieje się wokół nas, w polityce międzynarodowej, w społeczeństwie i w środowisku naturalnym?
Otwarty Uniwersytet im. Karola Modzelewskiego oraz Koło Naukowe Myśli Emancypacyjnej zapraszają na spotkanie z Andrzejem Frelkiem i Mikołajem Ratajczakiem, którzy zarysują najważniejsze kategorie Marksowskiej ekonomii politycznej i teorii produkcji wiedzy w kontekście kryzysu klimatycznego, opowiedzą o skomplikowanych relacjach ekologii z historycznymi interpretacjami myśli Marksa, a także zahaczą o współczesne marksistowskie teorie alternatyw dla kapitalizmu. Serdecznie zapraszamy!
7 kwietnia, godzina 18:00
Wydział Filozofii, aula im. Marii Ossowskiej
Najpierw Andrzej Frelek i Mikołaj Ratajczak odpowiedzą na przygotowane wcześniej pytania, a następnie przewidziana jest część dyskusyjna. Spotkanie nie będzie transmitowane na facebooku, ale zostanie nagrane, a po kilku dniach będziecie mogli znaleźć je na youtubie (https://www.youtube.com/@otwartyuniwersytet9535).
Andrzej Frelek – doktorant Graduate School for Social Research przy IFiS PAN. W swojej pracy wykorzystuje interdyscyplinarną metodologię do badań nad ekonomią polityczną zmiany klimatu. Obecniej oczekuje obrony swojej rozprawy doktorskiej o tytule “Nature and domination: reading Marx and Adorno in the age of the climate crisis”.
Dr Mikołaj Ratajczak – filozof, historyk pojęć, tłumacz i redaktor. Adiunkt w Zespole Filozofii Kultury i Polityki IFiS PAN, współpracownik czasopisma naukowego „Praktyka Teoretyczna”. W latach 2012–2015 redaktor działu filozofii i nauk społecznych w Wydawnictwie Naukowym PWN, autor jednego z pierwszych na świecie monograficznych opracowań historii rozwoju współczesnej radykalnej filozofii politycznej we Włoszech, „Forma życia i dobro wspólne”. Naukowo interesuje się historią filozofii oraz historią idei politycznych i naukowych, w szczególności XX wieku. Znawca i tłumacz myśli Karola Marksa, od 2017 współprowadzi ogólnopolskie, otwarte seminarium online „Czytanie Marksa”.