Mariaż Diany i Temidy [raport z badań]

Kategoria: Badania

Z radością informujemy o publikacji pierwszego raportu z badań “Mariaż Diany i Temidy” dot. wykroczeń i przestępstw przeciwko środowisku w parkach narodowych w Polsce prowadzonych przez dr Katarzynę Syrokę-Marczewską z Wydziału Prawa i Administracji UW.

Badania były prowadzone  od września 2023 r. do czerwca 2024 r. w ramach konkursu „Zielony Uniwersytet Warszawski” w działaniu IV.3.1. „Granty wewnętrzne Uniwersytetu Warszawskiego dla podniesienia potencjału badawczego pracowników” realizowanego z inicjatywy Zespołu Rektorskiego ds. ekologii oraz zmian klimatycznych w ramach Programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”.

“Celem raportu jest przedstawienie regulacji prawnych, które dotyczą parków narodowych w Polsce i poszukiwanie optymalnego modelu ochrony prawnej przyrody na ich terenie. Interdyscyplinarny wymiar prowadzonych badań dotyczy przede wszystkim wpływu projektu na przyrodę, bo im prawo działać będzie lepiej w praktyce, tym możemy wzmocnić ochronę całego środowiska naturalnego. Dzięki współpracy z Dyrektorami/Dyrektorkami Parków Narodowych, Komendantami Straży Parku oraz Funkcjonariuszami/Funkcjonariuszkami Straży Parku raport odnosi się także do wiedzy i doświadczenia przedstawicieli/przedstawicielek straży wszystkich parków na- rodowych w Polsce” – czytamy we wstępie.

Serdecznie zachęcamy do zapoznania się całością raportu w opracowaniu graficznym!

Mariaż Diany i Temidy. Wykroczenia i przestępstwa przeciwko środowisku w parkach narodowych w Polsce. [Dr Katarzyna Syroka-Marczewska]