Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Ekosocjalizm: odpowiedź na kryzysy – spotkanie z dr Weroniką Parfianowicz

Koło Naukowe Myśli Emancypacyjnej oraz Uniwersytet Otwarty im. Karola Modzelewskiego powracają z cyklem wykładów “Alternatywy dla kapitalizmu” w kolejnym roku akademickim! Tegoroczne spotkania zaczną się od przyjrzenia się myśli, która łączy walkę o sprawiedliwość społeczną z ochroną środowiska – ekosocjalizmowi.

 

Kryzys klimatyczny nasila się, a nierówności społeczne rosną. Czy kapitalizm jest jedyną możliwą odpowiedzią? Ekosocjalizm krytykuje obecny system za jego destrukcyjny wpływ na środowisko i tworzenie nierówności społecznych, a “zrównoważony kapitalizm” uznaje za wewnętrznie sprzeczny. Ekosocjalizm stawia ludzi, ale i całe środowisko, ponad wzrost PKB. Socjalizm, jako siła, która ma zastąpić dyktaturę kapitału, musi uwzględnić kryzys klimatyczny.

 

Czy kryzys klimatyczny i eksploatacja natury są nieuniknionymi konsekwencjami kapitalizmu? Jaka jest historia myśli ekosocjalistycznej? Na czym polega różnica między socjalizmem a ekosocjalizmem? O tym porozmawiamy z dr Weroniką Parfianowicz.

 

dr Weronika Parfianowicz – członkini Zakładu Historii Kultury, Pracowni Studiów Miejskich i Zespołu badań nad teoriami oraz praktykami socjalizmu i komunizmu. Zajmuje się między innymi ideą postwzrostu i ekologicznymi wątkami myśli socjalistycznej. Członkini związku zawodowego OZZ Inicjatywa Pracownicza.

 

Gdzie? Instytut Kultury Polskiej, Aula (sala nr 5)
Kiedy? 10 grudnia godz. 18:00

Link do wydarzenia