Klimat i środowisko na 55. Światowym Forum Ekonomicznym

Właśnie kończy się kolejne Światowe Forum Ekonomiczne w Davos. Jak co roku liderzy świata polityki i biznesu dyskutowali, na forum i w kuluarach, o najistotniejszych trendach i wyzwaniach.
Dyskutowano więc także o zmianach klimatu i ich skutkach, skupiając się na kwestiach transformacji energetycznej, bezpieczeństwa energetycznego, bioróżnorodności czy ekstremalnych zjawisk pogodowych. Choć w oficjalnych wystąpieniach dominował alarmistyczny ton i nawoływanie do zintensyfikowania kolektywnych starań, komentatorzy podkreślają również odmienne nastroje wielu uczestników.
W kontekście klimatu podkreślano znaczenie tegorocznej Konferencji Stron Porozumienia paryskiego, która odbędzie się w Brazylii, w stanie Pará. Jednocześnie, początek wydarzenia zbiegł się w czasie z zaprzysiężeniem Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych, który to już pierwszego dnia zdecydował się na wycofanie z Porozumienia paryskiego. Wystąpienie nowego prezydenta USA było także istotnym wydarzeniem Forum, zwłaszcza, że wśród uczestników nie brakuje obaw o skutki zmiany politycznego kursu przez nowego przywódcę.
Wśród głosów biznesu dominowało stanowisko o konieczności transformacji modelów działalności w zgodzie z paradygmatem zrównoważonego rozwoju. Szefowie największych globalnych spółek przekonywali, że odpowiedzialne podejście jest nie tylko właściwe, lecz także opłacalne. Polityczne prognozy na nadchodzące lata, wraz z kierunkiem rozwoju sztucznej inteligencji – jednego z motywów przewodnich dorocznego spotkania – pozostawiają jednak wiele znaków zapytania. Zapowiedzi Trumpa o kontynuowaniu inwestowania w wydobycie paliw kopalnych czy skokowym wzroście zapotrzebowania na energię ze względu na rozwój przemysłu mogą być jednym z przykładowych źródeł wątpliwości.
Sprawnej transformacji w kierunku neutralnej klimatycznie gospodarki nie ułatwiają także konflikty zbrojne, w których autorzy poprzedzającego Forum raportu dopatrują się największego bezpośredniego ryzyka w nadchodzącym roku. Choć więc przedstawiciele biznesu wydają się optymistyczni, kierunek zmian nie wydaje się zagwarantowany, a zapowiadana przez nowego prezydenta USA deregulacja międzynarodowego handlu i obrona amerykańskich interesów potęgują problemy. Nie bez znaczenia pozostaje też pytanie, czy dotychczasowe starania pozostaną niezagrożone, gdy przestaną być jednocześnie opłacalne…
Na koniec należy również odnotować, że zgodnie z opublikowanymi na krótko przed Forum wyliczeniami rok 2024 był najcieplejszym w historii pomiarów, a średnia temperatura po raz pierwszy przekroczyła próg 1,5 °C względem poziomów sprzed rewolucji przemysłowej. Choć jednorazowe przekroczenie progu nie oznacza jeszcze utraty celów porozumienia paryskiego, to jednak widać wyraźnie, że potrzebne są dalsze starania ze strony uczestników corocznego spotkania.
(WP)
Źródła:
- https://www.weforum.org/stories/2025/01/5-key-takeaways-davos-2025/
- https://www.weforum.org/stories/2025/01/8-things-we-learned-trade-2025-davos/
- https://www.weforum.org/stories/2025/01/safeguarding-the-planet-theme-davos-2025-climate-nature-energy/
- https://www.euractiv.pl/section/energia-i-srodowisko/news/rok-2024-rekordowe-temperatury-i-przekroczenie-granicy-15c-globalnego-ocieplenia/
Zdjęcie: https: WEF, //www.weforum.org/stories/2025/01/day-5-davos-2025-what-to-know/