Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Technologie cyfrowe w świecie dewzrostu. Ćwiczenia z projektowania spekulatywnego

9. Festiwal Myśli Abstrakcyjnej, Osiedle Jazdów
Hasło: Co my z tego mamy? Technologie, opór, dobra wspólne
⚫️ Co robią technologie cyfrowe w świecie dewzrostu? Ćwiczenia z projektowania spekulatywnego.
⚫️ 24 października, godz. 18:00
⚫️ Państwomiasto ul. Jazdów 3/12
—> zapisz się: https://forms.gle/NW9RT3FrKAffhYUW7
Infromacje od organizatorek:
Czy rzeczywiście łatwiej jest wyobrazić sobie koniec świata, niż koniec kapitalizmu? Sprawdźmy. Czy umiemy pomyśleć technologie cyfrowe, których głównym celem nie jest maksymalizacja zysków? Social media, które nie traktują naszej uwagi jak kolejnego zasobu do zawłaszczenia na drodze ekspansji? AI, działającą dla dobra społeczności czy w celu ochrony środowiska? Jak mogłyby funkcjonować? Które z usług cyfrowych, z których korzystamy miałyby rację bytu? I jakie miejsce zajmowałyby w naszym życiu?
⚫️ Co będziemy robić:
Założeniem designu spekulatywnego jest to, że nie istnieje jedna przyszłość, a raczej wiele możliwych przyszłości. Wierzymy, że wyobraźnia i umiejętność projektowania alternatyw są niezbędne, żebyśmy mieli szansę na życie w lepszym świecie. Dlatego, podczas warsztatu będziemy korzystać z narzędzi designu spekulatywnego oraz swobodnej ekspresji artystycznej, żeby poruszyć mięsień wyobraźni i wspólnie projektować alternatywny świat, poszerzając pole możliwych przyszłości. Nasze wizje osadzimy w świecie dewzrostu, czyli zrównoważonego rozwoju opartego na zmniejszeniu konsumpcji, by chronić środowisko i poprawić jakość życia.
⚫️ Czego możecie się spodziewać:
– wspólnie poszerzymy wiedzę na temat modeli biznesowych, związanych z nowymi technologiami i ich konsekwencjami
– zapoznamy się z ideą dewzrostu i jej podstawowymi zasadami
– wykorzystamy metody designu spekulatywnego, żeby wyobrazić sobie inne, bardziej porządane technologie cyfrowe
– będziemy ćwiczyć naszą wyobraźnię i budować nadzieję na lepszy świat
⚫️ Cykl Dom Spokojnej Przyszłości i nasze podejście:
Nowe technologie i stojące za nimi modele biznesowe mają zbyt wielki wpływ na nasze życie, żeby zostawić je w rękach technologicznych „wizjonerów” i wielkich korporacji. Rozwój technologii wywołuje zmiany społeczne, ekonomiczne i kulturowe, które kreują rzeczywistość każdej z nas. Chcemy współdecydować o kierunku tych zmian. Do tego potrzebujemy oswajać nowe technologie, rozmawiać o nich i wyobrażać sobie alternatywne scenariusze. Drużyna projektowa będzie miał strukturę płaską. Ważne jest dla nas stworzenie przestrzeni do wymiany doświadczeń, pomysłów i wiedzy. Zapraszamy zarówno speców od technologii, jak osoby, dla których ten temat będzie całkiem nowy. Nie oczekujemy żadnego konkretnego doświadczenia. Jeśli będziesz mieć potrzebę, możemy wystawić Ci zaświadczenie.
⚫️ Diana Gaik – jestem inicjatorką i projektantką doświadczeń cyfrowych i analogowych. Współtworzę m.in. Festiwal Myśli Abstrakcyjnej i Kolonie dla Dorosłych, w ramach Stowarzyszenia Otwartego Dziki Bez, którego jestem prezeską. Wchodzę do bardzo różnych rzek tematycznych, niezależnie od temperatury wody.
⚫️ Agata Pyzowska – jestem projektantką UX i kulturoznawczynią. Od 8 lat projektuję aplikacje i serwisy internetowe. Insiderską wiedzę łączę z krytyczną refleksją nad technologią. Naukowo interesują mnie ruchy społeczne oraz rola przyjemności i odpoczynku w politycznym działaniu. Lubię spędzać czas offline
Projekt współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa
Organizatorka: Stowarzyszenie Otwarte Dziki Bez
Partnerki i Partnerzy: Wydział Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, Otwarty Jazdów, Rotacyjny Dom Kultury, Solatorium, Państwomiasto, Otwarta Pracowania Jazdów,
Matronaty i patronaty medialne: Notes na 6. tygodni, Praktyka Teoretyczna, Machina Myśli, Nowa Orgia Myśli, Radio Kampus, Glissando, Radio Kapitał